
Zdrowa dieta. Jak odżywiać się prawidłowo?
Jak odżywiać się prawidłowo?
Czasem trudno uwierzyć, że najprostsze, ogólnie znane rozwiązania są najlepszymi. Tak samo jest ze zdrową dietą. Nie ma co kombinować z eliminacją produktów, jeśli nie ma do tego wskazań. Nie ma co stosować przerywanego postu i się głodzić z rana, jeśli pierwszą rzeczą o jakiej myślimy po otworzeniu oczu to śniadanie. Jeśli chodzi o zdrową dietę warto, jednak usystematyzować wiedzę i słychać potrzeb organizmu.
Zanim co zjeść, zacznijmy od tego kiedy. Śniadanie nie później niż godzinę od wstania i kolejne posiłki co 2,5 – 4 godziny. Jeśli wolisz jeść mniejsze, posiłki zaplanuj ich 5, jeśli mniej a bardziej obfite to 4 (możesz np. podwieczorek czy II śniadanie zjeść jako deser po obiedzie). Kolacja powinna się pojawić 2 – 3 h przed snem. Dobrze, gdy obudzisz się głodny.
Zdrowa dieta powinna bazować na warzywach i owocach. W drugiej kolejności powinny się w niej znaleźć produkty pełnoziarniste jak kasze, dobrej jakości chleb czy razowe makarony. Następnie produkty białkowe: chude mięsa, nabiał, jaja ryby czy strączki.
Nie zapominaj o zdrowych tłuszczach jak oliwa z oliwek czy inne oleje, ale też orzechy, czy awokado. Ogranicz cukier i sól i alkohol.
Pamiętaj o nawodnieniu. Nasz organizm składa się w ok 70% z wody, także jest ona bardzo ważna. Odwodnienie powoduje spadek koncentracji, zaparcia, przesuszanie skóry i może też nasilać uczucie głodu. Ilość wypijanych płynów oblicz indywidualnie: 30-40 ml na każdy kilogram masy ciała.
Nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Zdrowe, dorosłe osoby powinny ruszać się 150 minut tygodniowo. Idealnie byłoby wprowadzić pięć trzydziesto – minutowych treningów. Aktywność fizyczna to trening na siłowni, sesja zumby, ale też grabienie liści w ogrodzie. Najważniejsze to znaleźć formę aktywności, która sprawia Ci przyjemność. Łącznie z dobrze zbilansowanym żywieniem, aktywność ruchowa korzystnie wpływa na zdrowie i pozwala zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, m.in. rozwojowi bardzo niebezpiecznej dla naszego zdrowia zarówno nadwagi, jak i otyłości.