Kategoria:

Witamina D3 – dlaczego jest dla nas tak ważna?

W populacji niedobór tej witaminy notujemy u 90% osób. Jest ona związana z prawidłowym funkcjonowaniem całego ustroju. Czy należy ją zażywać? Jakie dawki? Jaką formę wybrać: lek czy suplement?

Czym jest witamina D i czemu jest tak ważna? Jest prohormonem, regulującym pracę ponad 2000 różnych genów. Jej receptory są praktycznie w każdej tkance organizmu i przez to mocno wpływa na jego funkcje.
Od maja do końca września kąt padania promieni słonecznych jest na tyle wysoki, że przy ich udziale możemy ją syntetyzować w skórze. Okres jesienno-zimowy to czas, gdy D3 należy koniecznie suplementować. A jeśli miesiące letnie spędzasz raczej pod dachem, to pamiętaj o tym cały rok.

By określić, jakie mamy stężenie we krwi, należy oznaczyć jej formę 25 (OH) D w surowicy i porównać z aktualnymi normami dla populacji polskiej z 2018 roku:
● 0-10 ng/ml – ciężki niedobór
● >10-20 ng/ml – znaczny niedobór
● >20-30 ng/ml – stężenie suboplymalne
● >30-50 ng/ml – stężenie optymalne
● >50-100 ng/ml – stężenie wysokie
● >100 ng/ml – stężenie toksyczne
Zalecane dawki suplementacji dla osób dorosłych to 2000 IU. Przy BMI 25-29,9- 2000-4000 IU, BMI > 30 4000 IU. Jeśli nie wiesz, ile wynosi Twoje BMI, skorzystaj z naszego kalkulatora

Lek czy suplement? Jeśli mamy wybór to zawsze lek. Suplementy mogą być zanieczyszczone, a deklarowana dawka nie zawsze jest tym, co znajdziemy w kapsułce.
Jakie są skutki jej niedoboru?
Do najważniejszych należą:
● bóle kości;
● bóle mięśni;
● szybkie przemęczanie się;
● bezsenność;
● biegunka;
● choroby przyzębia;
● problemy z apetytem;
● nadciśnienie;
● niedoczynność tarczycy i wiele, wiele innych…

Niestety, ale witaminę D3 należy przyjmować w racjonalnych dawkach a przy niedoborze pod nadzorem lekarza, gdyż jej nadmiar też może być groźny i prowadzić do odkładania się wapnia np. w tętnicach czy mięśniu sercowym co w konsekwencji zaburzy pracę układu krwionośnego.

Witamina D3 jest jedyną substancją, która w określonych okolicznościach (brak dostępu promieni UV) należy suplementować. Wszystkie inne witaminy możemy dostarczyć w dietą.

Zadbaj o swoje zdrowie i odżywienie organizmu z dietami Fit My Day. Jeśli nie wiesz jaka dawka witaminy D3 będzie dla Ciebie odpowiednia, skonsultuj się z naszym dietetykiem klinicznym.