Kategoria:

Okres świąteczny a dieta – jak sobie poradzić

Okres Wielkanocy może być niemałym wyzwaniem dla osób na diecie.
Jakich zasad przestrzegać, by nie przytyć w tym czasie i nie stracić motywacji?

● PLANUJ: przemyśl menu na poszczególne dni, stwórz listę zakupów. Do sklepu wybierz się najedzony i omijaj półki ze słodyczami i przetworzoną żywnością. Warto zaopatrzyć się też w mniejsze blachy i półmiski. Nie gotuj jak dla wojska! Przemyśl porcje. To tylko 2-3 dni. Lepiej przygotować mniej niż później zjadać to, co zostało.

● MONITORUJ PORY POSIŁKÓW: wiele osób gubi ciągłe podjadanie w świąteczne dni. Nie zmuszaj swojego przewodu pokarmowego do stałej pracy na najwyższych obrotach. To przyniesie jedynie uczucie ciężkości i odbiera ochotę na ruch. Zachowaj standardowe odstępy między posiłkami: 3-4 h. Popijaj wodę i ziołowe napary wspomagające trawienie.

● SCHOWAJ CIASTKA: dwa kawałki ciastka po głównych posiłkach nie zrujnują zdrowej diety, ale stałe podjadanie słodkości między posiłkami może spowodować znaczne pobudzenie łaknienia i spożycie większej ilości kilokalorii niż planowaliśmy. A czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal… 😉

● UNIKAJ PUSTYCH KILOKALORII: zwracaj szczególną uwagę na to, co pijesz. Alkohol, słodkie soki, kompoty, napoje typu cola itd. to ogromna dawka kilokalorii, której i tak w tym czasie dużo spożywamy. Unikaj też wysokoenergetycznych sosów jak majonez.

● ŚWIĘTUJ TYLKO W ŚWIĘTA: Wielkanoc to 2-3 dni, podczas których spożywamy świąteczne potrawy. Warto do tego czasu trzymać się swoich założeń dietetycznych i nie szukać powodów, by odpuścić- te 2 dni nie będą zbytnio rzutować na nasze postępy, jeśli we wtorek po Świętach wrócimy do swojej diety.

● SKUP SIĘ NA JEDZENIU: zacznij posiłek od produktów białkowych, są one najbardziej sycące tj. mięso, ryby, jaja. Powoli przeżuwaj, dopiero po 15 minutach odczuwana jest sytość. Zacznij od Twoich ulubionych potraw. Nałóż odpowiednią porcję i nie dokładaj. Każdy kolejny kawałek sernika smakuje tak samo 🙂

● RÓWNOWAGA TO PODSTAWA: Święta to nie jest czas, by się odchudzać! Masz na to resztę dni w roku. Nie przejmuj się zbytnio, nie odmawiaj sobie wszystkiego. Odpocznij w tym czasie, skorzystaj z pogody, jedzenie to jedyne dodatek. Nawet jeśli zobaczysz większy wynik na wadze, to po powrocie do diety te kilogramy spadną i masa ciała się ustabilizuje. Potraktuj ten czas jako unormowanie wagi, a nie osiąganie spektakularnych wyników redukcji.

● SKORZYSTAJ Z ODCHUDZONYCH WERSJI WIELKANOCNYCH DAŃ: świąteczne potrawy zawierają dużo wartościowych produktów, a ich kaloryczność jest w dużej mierze zależna od sposobu przyrządzenia i użytych składników. Nasze pudełka w okresie Wielkanocy będą pełne tradycyjnych (ale nieco odchudzonych) dań, a jeśli spodziewasz się gości, możesz też poczęstować ich naszymi potrawami z Oferty Wielkanocnej.