Kategoria:

Etapy chudnięcia – odchudzanie w praktyce

Czy wiesz jak Twoje odchudzanie przebiega w praktyce?

Warto poznać mechanizm działania organizmu, by ustrzec się̨ przed rezygnacją i  zrozumieć́ dlaczego i jakie efekty zauważamy.

Faza 1: INTENSYWNY SPADEK MASY CIAŁA

Ten etap charakteryzuje się̨ intensywnym spadkiem masy ciała (0,5-1,5 kg tygodniowo). Tracimy wówczas dużo wody podskórnej i właśnie to sprawia, że cyferki na wadze spadają̨ – woda stanowi aż̇ 70% traconej wagi, 25% to tłuszcz, a pozostałe 5% – białko. Z szybkiego chudnięcia można cieszyć́ się̨ przez kilka tygodni, tempo chudnięcia jest indywidualne.

Faza 2: MASA CIAŁA NIE SPADA

To etap zatrzymania wagi, który bardzo często wzbudza niepokój, a niekiedy jest przyczyną rezygnacji. To duży błąd, bo etap ten jest przejściowy – trwa około 2 tygodni. Waga zatrzymuje się̨ ze względu na spowolnienie metabolizmu związane z przystosowywaniem się̨ organizmu do redukcji. Od tego momentu organizm będzie spalał większe ilości tkanki tłuszczowej, ale jednocześnie ulegnie nawodnieniu – to dlatego właśnie nie widzimy efektów na wadze; jednak gdybyśmy zrobili analizę składu ciała zobaczylibyśmy postępy.

Faza 3: MASA CIAŁA ZNÓW SPADA

Po etapie chwilowego zatrzymania masy ciała przychodzą̨ dla nas piękne dni! Spalamy od teraz aż̇ 69% tkanki tłuszczowej, 19% wody i 12% białka. Ponownie nasza masa ciała ulega zmniejszeniu, a my znów zaczynamy widzieć́ rezultaty naszych wysiłków. Wydaje się̨, że najgorsze za nami, gdy nagle następuje znowu zatrzymanie.

Faza 4: MASA CIAŁA NIE ULEGA ZMIANIE

Nasz organizm potrzebuje trochę̨ czasu, by przyzwyczaić́ się̨ do nowej sytuacji. Tempo przemiany materii zaczyna się̨ zmniejszać́, nie potrzebujemy już̇ tak dużych ilości energii, wiec masa ciała zatrzymuje się̨. To moment, w którym wiele osób się̨ załamuje i ostatecznie zrywa z dietą. Mimo, że nie jest to łatwe trzeba w tym momencie zacisnąć́ zęby i dalej trwać́ w swoich postanowieniach. Na szczęście etap ten nie trwa wiecznie.

Faza 5: PONOWNIE CHUDNIEMY

Jeśli cały czas jesteśmy na diecie to tkanka tłuszczowa stanowi aż 85% utraconej wagi, 15% zaś to białko. Jesteśmy już bardzo blisko osiągnięcia swojej oczekiwanej masy ciała.

Długość odchudzania zależy już teraz od tego jak dużo nadprogramowych kilogramów masz do zrzucenia. Sukces czai się już tuż za rogiem!

Te dwie ostatnie fazy powtarzają się na przemian aż do zakończenia kuracji odchudzającej. Warto wziąć głęboki oddech i uzbroić się w cierpliwość, by nie zrezygnować niepotrzebnie z osiągnięcia celu już przy pierwszym zatrzymaniu spadków masy ciała. Nie poddajemy się nigdy!

Jak zapewne widzicie „diety cud” nie mają sensu, bo zazwyczaj trwają maksymalnie 2 tygodnie, a zgodnie z powyższym w tych pierwszych 14 dniach tracimy głównie wodę, nie tłuszcz. Taka ekspresowa kuracja kończy się zanim nasz organizm w ogóle zabrał się za prawidłowe chudnięcie!