Kategoria:

Dieta ucznia

Pierwszy szkolny dzwonek to moment tak samo stresujący dla dzieci jak i dla rodziców. Nasze pociechy zaczynają przygodę z edukacją; wkraczają w inny, nieznany im jeszcze świat. Nowe otoczenie, nowi koledzy, nowe wymagania… Pierwsze dni szkoły to niezwykle ważny czas, w którym trzeba zacząć wypracowywanie modelu zdrowego odżywiania naszego dziecka.

Dzieci w wieku szkolnym bardzo szybko się rozwijają, dlatego ich organizmowi trzeba dostarczyć odpowiednią ilość witamin oraz składników mineralnych w dobrze zbilansowanych posiłkach. Uczeń, którego czeka sporo wysiłku, powinien jeść regularnie, mniej więcej co 3-4 godziny. Dlatego przy planowaniu jadłospisu uwzględnijmy plan lekcji naszej pociechy.

Nie od dzisiaj wiadomo, że śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Tyczy się to również diety dziecka. Śniadanie jest podstawowym paliwem dla naszego organizmu, które ma za zadanie uzupełnić zapas energii po nocnym odpoczynku. Powinno być pełnowartościowe i składać się z produktów spożywczych pochodzących z różnych grup. Jeżeli dziecko przebywa w szkole dłużej niż 3 godziny, powinno zjeść w niej także drugie śniadanie. Może to być na przykład kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z twarożkiem, ze szczypiorkiem i rzodkiewką, do tego owoc i woda mineralna do picia.

Czekoladowe batoniki, słodycze, napoje gazowane, fast-foody i chipsy nie są dobrym rozwiązaniem. Wysokokaloryczne przekąski są ubogie w błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne oraz mogą prowadzić do otyłości i awitaminozy.

Jeżeli nasze dziecko przebywa w szkole dłużej niż 6 godzin, oprócz drugiego śniadania powinno także zjeść zbilansowany obiad, a więc zupę, drugie danie i deser, którym będzie np. owoc. W przypadku dzieci 5-6 letnich, mogą one zjeść w szkole nawet do 3 małych posiłków. Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali, że porcje powinny być odpowiednio mniejsze: 1/2-1/3 porcji osoby dorosłej.

Kolacja powinna być lekka, bez potraw smażonych. Aby zwiększyć odporność, do każdego posiłku podajemy różnorodne warzywa i/lub owoce. Monotonii mówimy stanowcze nie i jednocześnie zwiększamy podaż składników mineralnych i witamin.

Przekazywanie zdrowych nawyków żywieniowych ma ogromne znaczenie w profilaktyce wielu chorób. Niewłaściwy sposób odżywiania jest np. jedną z najczęstszych przyczyn nadwagi i otyłości. Aby uniknąć takich problemów w przyszłości, warto również zadbać o odpowiedni sposób spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Wspólne spacery, wycieczki rowerowe czy gry na świeżym powietrzu będą najlepszą zachętą do większej aktywności fizycznej.