Kategoria:

Dieta dla Seniora – idealny prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka!

Dieta dla Seniora – idealny prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka!

Poznanie zagadnienia żywienia osób starszych jest istotne i niezbędne do prowadzenia efektywnej edukacji zdrowotnej w tym temacie, co może pomóc w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom dietozależnym w tej grupie.

W wiek starszy wpisane jest występowanie chorób przewlekłych, ale właśnie wybory jakie są dokonywane, czyli np. styl życia, sposób odżywiania, aktywność fizyczna, mają znaczący wpływ na to, czy starzenie będzie miało charakter pozytywny czy patologiczny. Nieprawidłowe odżywianie i niska aktywność fizyczna są ściśle związane z żywieniowymi powodami występowania przewlekłych chorób niezakaźnych. Z wiekiem spada aktywność fizyczna, a co za tym idzie siła mięśniowa i wydolność narządowa ustroju. U seniorów zmniejsza się metabolizm w tkankach i narządach, co skutkuje spadkiem zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze.

Analizując raport Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na temat stanu zdrowia ludności zamieszkującej Polskę, można zauważyć iż większość dorosłych Polaków spędza czas wolny biernie. Seniorzy o aktywnym trybie życia wyżej oceniają swój stan zdrowia, są mniej narażeni na choroby układu sercowo-naczyniowego i  rzadziej są hospitalizowani. Osoby deklarujące aktywną formę spędzania czasu są także w lepszej formie psychicznej i łatwiej utrzymać im prawidłową masę ciała – co jest istotne, bo w tej grupie 27% osób jest klasyfikowanych w grupie z nadwagą.

Nadwaga jest wysokim czynnikiem ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym nadciśnienia tętniczego. Redukcja masy ciała w tej grupie nie przebiega łatwo, gdyż większość seniorów zmaga się z tym problemem przez większość swojego życia. Zaleca się kontrolowanie diety na tyle, by chudnąc lub utrzymywać masę ciała na stałym poziomie. Kuracje stosowane w tym celu nie są restrykcyjne. Opierają się na ograniczeniu przetworzonej żywności (w tym słodyczy) i podjadania między posiłkami głównymi.

Idealnie w te założenia wpisuje się nasza dieta pudełkowa, która dodatkowo zachwyca estetyką, co jest również ważne, gdyż osoby starsze mają słabszy apetyt – a jak wiadomo „je się także oczami”. Zachęcamy do zakupu voucherów z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka – podaruj zdrowie swoim seniorom 🙂

*vouchery dostępne są na dowolną kwotę poprzez zalogowanie się do Panelu Klienta na www.fitmyday.pl (w zakładce Skarbonka; voucher przesyłamy w formie elektronicznej).